V letošním roce si připomínáme 1100 let od smrti svaté Ludmily – manželky knížete Bořivoje a babičky svatého Václava. Navštivte během prázdnin místa ve svém okolí, kde ji uctívali naši předkové, kde je vyobrazena nebo kde jsou po ní pojmenované charitní či sociální služby.

Během letního projektu se dozvíte spoustu zajímavostí z jejího života, uvidíte ji znázorněnou na obrazech či vitrážích. Na některých zastávkách najdete přímo sochu svaté Ludmily, jinde bude zobrazena nějaká spojitost jako například křest knížete Bořivoje a nebo si prohlédnete vzácný dar –  Palladium země české. Občas vás zavedeme i na místo spojené s úctou jejího vnuka – svatého Václava a kdo chce zažít dobrodružství, může se zapojit do rodinné soutěže.

Prázdninovým putováním vás bude provázet příběh „Babička“, příběh o svaté Ludmile od spisovatele Ivana Renče.
 
Příběh je rozdělen na 10 úseků, které jsou shodné v pěti barevných oblastech (to znamená, že text i soutěžní otázka např. na stanovišti č. 1 jsou stejné i v ostatních oblastech).
Čísla určují pořadí příběhu o svaté Ludmile, ale můžete je navštívit v jakémkoli pořadí během celých prázdnin.
 
Na mapce jsou barevně vyznačené děkanáty, které tvoří celek s 10 zastávkami po dané oblasti.
Pro letní putování jsme připravili poutní pas, (ke stažení ZDE) který si můžete doma vytisknout na formát A4 a přeložit na polovinu. Tisk je jednoduchý: stačí dát oboustranně po kratším okraji.
Na vnitřní stránce pasu je připraveno deset rámečků pro deset zastavení, kam si postupně podle čísel stanovišť můžete doplnit potřebné údaje. V jednotlivých rámečcích jsou připravené kolonky pro název navštíveného místa, datum, URL odkaz na formulář (přepište si ho se všemi znaky a správnou velikostí písmen!) a budete-li luštit šifru, zapisujte si poctivě písmena z každého místa. Jakmile budete mít všechna zastavení, věříme, že se vám podaří šifra rozluštit. Vyluštěnou šifru nám pak zašlete na e-mail: rodinnyzivot@ado.cz a my vám pošleme speciální cenu. Ze všech rodin, které správně vyluští šifru budeme losovat na pouti v Suché Lozi 18. září 2021 hlavního výherce, který získá velkou knihu o svaté Ludmile.
Tip: Pokud byste si chtěli udělat deník z cest, můžete dětem pořídit nějaký blok či sešitek, do kterého si budou moci zapisovat zážitky z jednotlivých výprav, nakreslit obrázek, nalepit pohlednici,…